Trwa ładowanie proszę czekać ...

Startowanie z blogowaniem, czyli kilka zasad na początek blogowej drogi.

23 lutego 2017

Blogowanie stało się niezwykle popularnym zajęciem. Jest szansą na podzielenie się z innymi użytkownikami sieci swoją pasją, ciekawą formą promocji prowadzonej działalności oraz sposobem na zarabianie. Pisać każdy może. Pytanie brzmi: jak blogować, aby odnieść rzeczywisty sukces? Przedstawiamy kilka podpowiedzi.

Prowadzenie bloga to nie bieg krótkodystansowy!
Początkujący blogerzy są pełni zapału i ambicji. Wielu z nich pragnie odnieść sukces w bardzo krótkim czasie. Tymczasem blogowanie tak nie działa. Zakładając bloga, musimy mieć świadomość, że jego prowadzenie będzie długofalowym przedsięwzięciem, a pierwsze oznaki popularności mogą pojawić się dopiero po roku czy dwóch latach regularnych wpisów dobrej jakości. Prowadzenie bloga wymaga ciągłego samorozwoju, pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych umiejętności oraz poznawania nowych narzędzi. Tu nic nie stanie się samo i nic nie stanie się od razu.

Jak wybrać tematykę bloga?
To odwieczny dylemat początkujących blogerów. Przede wszystkim, nic na siłę. To, że dana tematyka bloga jest niezwykle popularna nie oznacza, że musimy chwytać się jej, mimo kompletnego braku zainteresowania z naszej strony. Warto pisać o rzeczach, które rzeczywiście są naszą pasją, na których się znamy, które są nam bliskie. Tę pasję można potem bardzo łatwo wyczuć w poszczególnych postach. Blogi oparte na osobistych doświadczeniach budzą z pewnością większe zainteresowanie czytelników.

Gdy wybraliśmy już tematykę bloga, skupmy się na pomysłach na posty. Inspiracje można czerpać zewsząd. Czasami pomysły wpadają nam do głowy w sytuacjach, w których kompletnie się tego nie spodziewamy. Bodźcem do napisania posta na określony temat może być przeczytany przypadkowo artykuł czy rozmowa usłyszana w tramwaju. Dobrym pomysłem jest spisywanie wszystkich inspiracji. Niezapisane mogą nam bardzo łatwo wylecieć z głowy.

Regularność wpisów to podstawa!
Czytelnicy oczekują ciekawych treści, pojawiających się regularnie na blogu. Blog musi tętnić życiem. Bloger nie może robić sobie dłuższych przerw. Powinien pamiętać o tym, że po drugiej stronie jest odbiorca, który czeka na nowe posty. Jeżeli ich nie dostanie, poszuka innego bloga. Blogowe wpisy nie muszą być wcale elaboratami. Te krótkie mogą również przyciągać czytelników. Bez względu na długość wpisu należy jednak dbać o jego odpowiednią strukturę. Ciekawy wstęp, rozwinięcie i zakończenie, właściwy podział tekstu, wypunktowania, sensowna czcionka. Takie posty czyta się o wiele przyjemniej i łatwiej.