Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy na blogu da się zarobić?

23 lutego 2017

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o blogu, jako źródle dochodów. Dla wielu osób blogi wciąż pozostają pewnym sposobem na wyrażenie siebie, a ich pisanie wynika z pasji. Jednak warto mieć świadomość, że zarabianie na blogu jest możliwe. Zakładając bloga trzeba mieć jasno sprecyzowane cele oraz jego wizję. Osoby działające na zasadzie „założę bloga, a potem jakoś to będzie” z pewnością nie będą w stanie na nim zarobić.

Reklama na blogu
Usługi reklamowe to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania na blogu. Oczywiście, można taką ofertę zamieścić na blogu i czekać na klientów. Pytanie brzmi: czy to dobra strategia? Wydaje się, że dużo lepszym rozwiązaniem jest aktywne poszukiwanie reklamodawcy, którego produkty i usługi możemy promować na naszym blogu. Nie warto zwracać się z propozycją reklamy do małych i średnich przedsiębiorstw. One raczej nie budują swojej marki przez blogi. Część z nich posiada bloga firmowego, ale zlecanie usług innym nie cieszy się dużą popularnością. Potencjalnymi reklamodawcami są, więc raczej duże firmy. Możemy zaoferować im zamieszczenie na blogu banerów reklamowych, stworzenie serii artykułów sponsorowanych, mailing oraz kampanie w mediach społecznościowych.

Banery reklamowe
W znalezieniu reklamodawcy pomaga zazwyczaj duża liczba unikalnych użytkowników miesięcznie. Jednak bardzo dużo zależy tutaj od branży. Warto unikać reklamowania produktów czy usług, co do których mamy pewność, że są niskiej jakości i niekorzystne cenowo dla klientów. Psujemy w ten sposób swoją własną markę. W polskiej blogosferze triumfy święci Google Adsense. Na kliknięciu można zarobić w nim 3-12 groszy. Nieco mniejsze zarobki są u konkurentów Google Adsense takich, jak SmartContext, OnetKontekst, AdKontekst czy Adtaily. Oczywiście, im więcej czytelników bloga, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić na banerach.

Inne sposoby zarabiania
Pisząc artykuły sponsorowane, warto skorzystać z usług pośredników. Są nimi między innymi reachblogger.pl oraz whitepress.pl. Można tu znaleźć zlecenia dotyczące umieszczenia artykułu na blogu albo jego napisania i umieszczenia. Ciekawą formą zarabiania na blogu są różnego rodzaju programy afiliacyjne. Na czym polega ich działanie? Bloger pisze artykuły dedykowane danemu tematowi, a następnie zamieszcza w nim linki afiliacyjne. Programów afiliacyjnych jest mnóstwo. Najlepiej dobrać je do tematyki poruszanej na blogu.