Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co jest ważne w blogowaniu?

23 lutego 2017

Dobry blog to przede wszystkim wartościowa treść ubrana w atrakcyjną formę. Z punktu widzenia czytelników to właśnie posty zamieszczane na blogu są najważniejsze. Bloger powinien jednak zwracać uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Oto one:

Kreowanie relacji z odbiorcami
Każdy Bloger powinien szukać kontaktu ze swoimi czytelnikami. W budowaniu właściwych relacji z odbiorcami na pewno pomaga dialog z nimi. Najprostszym sposobem na wejście w interakcję z czytelnikami jest udział w dyskusjach, które toczą się pod postami. Warto zaangażować się w czytanie komentarzy i odpowiadanie na nie. Żadne pytanie czy wypowiedź komentujących dany post nie powinna pozostać bez odpowiedzi. Niektóre posty generują negatywne komentarze. Zamiast je kasować, lepiej wejść w dyskusję. Pamiętajmy o tym, że mamy prawo do własnych opinii, a blog jest idealnym miejscem do wyrażania swojego subiektywnego zdania.

Bardzo dobrym pomysłem jest prowadzenie newslettera. Mając rozbudowaną bazę mailingową możemy liczyć na to, że informacja o nowym poście czy specjalnych treściach publikowanych wyłącznie dla subskrybentów dotrze do wszystkich zainteresowanych. W jaki sposób zachęcić czytelników bloga do zapisania się do newslettera? Zaproponować im coś atrakcyjnego. Np. konkurs z ciekawymi upominkami.

Kontakt z innymi blogerami
Relacje w blogosferze mogą mieć dwojaki charakter. Oczywiście bardzo ważny jest kontakt w świecie wirtualnym, czyli udzielanie się na zaprzyjaźnionych blogach, najlepiej zbliżonych tematycznie do naszego, pisanie komentarzy oraz udostępnianie ciekawych treści. Zawsze możemy wówczas liczyć na rewanż ze strony innych blogerów.

Ogromne znaczenia ma również kontakt osobisty. Życie blogowe bardzo często przenosi się z wirtualnego świata do świata rzeczywistego. Organizowane są spotkania blogerów, na których można poznać ciekawe osoby z „naszej branży”. Takie spotkania bywają fantastycznym źródłem wiedzy. Pozwalają skonfrontować swoją wizję bloga z doświadczeniami innych blogerów. Przy okazji możemy po prostu miło spędzić czas, poznając nowe osoby.

Wiele osób prowadzących bloga obawia się tego osobistego kontaktu. Pisząc w sieci są przecież w pewien sposób anonimowi. Sami decydują, w jakim stopniu odkryć się przed czytelnikami. W realnym świecie, przy okazji spotkań blogerów, zostają postawieni przed koniecznością przełamania pewnych barier i odważnego wyjścia do ludzi. Z pewnością jednak warto się przemóc. Każde takie spotkanie może być kopalnią inspiracji, dawać odpowiedzi na szereg rozmaitych pytań, stać się polem do wymiany doświadczeń.