Trwa ładowanie proszę czekać ...

Blogowanie jest łatwe!

23 lutego 2017

Dla początkujących blogerów blogowanie może okazać się dosyć skomplikowanym zajęciem. Jest tyle kwestii, na które należy zwracać uwagę. Tyle rozwiązań, które warto poznać, aby blogować efektywnie i kiedyś sięgnąć po sukces. Co wypada wiedzieć na początku przygody związanej z prowadzeniem własnego bloga?

O czym blogować?
Kiedyś blogi były swego rodzaju dziennikiem internetowym, pamiętnikiem z życia autora. Dziś mają zdecydowanie inny charakter. Istnieje wiele blogów eksperckich prezentujących wiedzę z określonych dziedzin i pozwalających zdobyć konkretne umiejętności. Są blogi firmowe, których zadaniem jest przede wszystkim promocja, kreowanie wizerunku marki oraz przekazywanie informacji na temat produktów i usług danej firmy. Duża część blogów to tzw. blogi life stylowe. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczą stylu życia, a ich tematyka może być naprawdę szeroka. Wybierając tematykę bloga z pewnością warto kierować się swoimi pasjami. Czytelnicy są w stanie wyczuć, gdy nie mamy serca do danego tematu lub gdy jakieś zagadnienie kompletnie nas nie interesuje.

Dobry content to podstawa
Podstawową kwestią w prowadzeniu bloga jest wartościowy content, czyli treść bloga. Musimy zadbać o interesujące oraz regularne wpisy. Liczy się nie tylko sam tekst, choć to on jest oczywiście najważniejszy. Równie istotny jest sposób prezentacji treści. Wyobraźmy sobie tekst w jednym długim bloku, bez żadnych wyróżnień czy akapitów. Nawet, jeżeli jest ciekawy, czytelnik po kilku linijkach może zrezygnować z dalszego czytania, bo jest ono po prostu męczące. Jeżeli chcemy, aby tekst był atrakcyjny dla odbiorców powinniśmy zadbać o:
- akapity,
- wyróżnienie ważnych zdań, np. przez pogrubienie czcionki czy zastosowanie czcionki innego koloru,
- tytuł, który przyciągnie uwagę czytelników,
- wstęp, który zatrzyma tę uwagę na dłużej niż 10 sekund,
- podpisane zdjęcia, które będą stanowiły interesującą wizualizację treści.

Generowanie ruchu na blogu
Nawet najciekawsze i najbardziej atrakcyjne treści nie są w stanie przyciągnąć odbiorców, jeżeli ci nie zostaną poinformowani o ich istnieniu. Dlatego tak ważna jest promocja samego bloga, jak i poszczególnych postów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie bloga w jednym z katalogów np. Blogbox. Jednak największy zasięg, jeśli chodzi o promocję bloga mają obecnie media społecznościowe. Korzystając z nich umożliwiamy odbiorcom komentowanie naszych postów, lajkowanie oraz dalsze udostępnianie. W ten sposób rośnie zasięg naszego bloga.